XL TURNIEJ PAR – WIELUŃ, 21.11.2022

Poniedziałkowy turniej brydża sportowego, rozgrywany jak zawsze w gościnnych progach Wieluńskiego Domu Kultury miał wyjątkowy, a nawet dramatyczny przebieg. Wystarczy zerknąć na jego końcowe wyniki, żeby przekonać się o jego dramaturgii, chociaż nie tylko wyniki turnieju o tym świadczą. Zdarzają się czasami takie sytuacje o których nie zawsze można pisać w szczegółach, a pominąć milczeniem też nie wypada… Najważniejsze, że wszystko skończyło się się pomyślnie i szczęśliwie…

Przechodząc do kronikarskiej części tego sprawozdania, trzeba zauważyć, że wietrzenie i odświeżanie podium było tylko krótkim epizodem, ponieważ na jego stopnich znów pojawili się ci, którzy dosyć często tam bywają. Turniej wygrali bowiem Bogdan Lipczak ze Staszkiem Ciachem, którzy wyprzedzili dosłownie „o włos” Janusza Kuśmierczyka grającego w parze z Markiem Śliwką. Trzeci stopień podium uzupełnili Heniek Krekora z Waldkiem Wolniaczykiem, którzy do pierwszych dwóch par stracili niecałe 4 IMP-y. Świadczy to o tym, że każde kolejne rozdanie mogło diametralnie zmienić kolejność na podium.

Na zdjęciu od lewej: Staszek Ciach i Bogdan Lipczak oraz Marek Śliwka i Janusz Kuśmierczyk

Chciałem też wrócić do jednego z rozdań turniejowych (rozdanie nr 12). Aby go zobaczyć i unaocznić warto obejrzeć rozkład kart, który zanajduje się pod linkiem: https://brydz.wielun.pl/wyniki/40tp/#000RR000012001001000000000.

Na linii E-W grali Nestorzy Wieluńskiego Brydża Ireneusz Starczyk i Tadeusz Olejnik (para nr 2 w turnieju), a na linii N-S Marek Śliwka (N) i Janusz Kuśmierczyk (S). Marek z Januszem wylicytowali znakomity kontrakt 7♣ i to grany z właściwej ręki (N), bo z ręki S, już po wiście w pika nie można go wygrać, gdyż jest przebitka u obrońcy E. A z tej pozycji (N) jest to kontrakt 100%, jednak mojemu partnerowi nie udało się go wygrać. Zaraz wyjaśnię jak do tego doszło. Licytację otwierał zawodnik grający na pozycji W licytując PAS, a dalsza część licytacji poniżej w tabelce:

WNES
PAS1♣PAS1♦
PAS2♦PAS5♣
PAS7♣PASPAS
PAS

1♣ to typowe otwarcie z systemu Polish Club; 1♦ – wieloznaczne; 2♦ – bezwzględny forsing do końcówki (23+ PC); 5♣ – (6-7 PC) na ładnym longierze treflowym ze zgrupowanymi punktami w treflach; 7♣ – do gry;

Licytacja wygląda trochę na taką z „grupy wysokiego optymizmu” – niemniej jednak kontrakt jest 100% i ustawiony, być może przypadkowo z właściwej ręki, ale to akurat jest wynikiem systemu licytacyjnego z jakiego korzystają Marek z Januszem. Marek dostał wist 3♥, dołożył blotkę ze stołu i na podłożoną 9♥ dołożył K♥. Popadł w namysł i zagrał A♣ z ręki (co nie było zbyt dobrym zagraniem, bo już trochę komplikowało dalszą rozgrywkę), dokładając ze stołu 3♣, a obydwaj obrońcy dołożyli po atucie. Teraz Marek odegrał z ręki A♦, dokładając ze stołu blotkę karo, przeciwnicy też dołożyli do koloru. Marek teraz popadł w tarapaty, bo zauważył kłopoty komunikacyjne. Zaczęło mu świtać, że wist w kiera mógł być z singla (chociaż takowy nie był) i może mieć problemy z komunikacją grając poprzez kiery. Nie było to złe myślenie, tylko nie wziął pod uwagę, że równie dobrze u któregoś obrońcy może być krótkość pikowa. I takowa była, ba, nawet był renons pik, którego Marek nie wziął w ogóle pod uwagę. Zagrał więc teraz A♠ obkładając kontrakt, gdyż obrońca na pozycji E, przebił asa pikowego atutem i wygrać już się nie dało… A wystarczyło po wzięciu pierwszej lewy na K♥, odegrać z ręki A♦, zagrać 9♣ i przejąć ją Królem w stole, następnie przebić w ręce Asem♣ zagraną blotkę♦ ze stołu, ściągnąć atuty, przebijając zagranego z ręki J♣, Q♣ w stole. Teraz zagrać ze stołu 8♠ do A♠ w ręce, na K♠ wyrzucić ze stołu ostatnie ♦ i mamy komplet 13 lew bez oglądania się i zastanowiania w jaki sposób dzielą się u przeciwników zarówno piki jak i kiery. Brydż jak każda z gier jest grą błędów, a one zdarzają się każdemu… Szkoda tylko takiego pięknego kontraktu…

Pełna dokumentacja turnieju wraz z rozkładami kart, analizą rozdań, także protokołami rozdań na wszystkich stołach oraz historią par znajduje się w zakładce WYNIKI lub pod linkiem: XL Turniej par – Wieluń, 21.11.2022 r. Klasyfikacja generalna podobnie – w zakładce DŁUGA FALA, lub pod linkiem: KLASYFIKACJA DŁUGOFALOWA ZA ROK 2022.

Na kolejny turniej zapraszam w poniedziałek, 28 listopada na godzinę 1700, tradycyjnie do Wieluńskiego Domu Kultury, przy Krakowskim Przedmieściu 5.

Janusz Kuśmierczyk